středa 14. prosince 2016

Vánoce na dědině

V úterý 13. prosince jsme se vypravili do Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, abychom nasáli vánoční atmosféru a zjistili něco o tom, jak trávili vánoční čas naši předci.

Ochutnali jsme něco z kynutého těsta. Viděli jsme, jak kdysi pracovali kováři. Viděli jsme svatou Lucii, která na nás šáhla svým peříčkem. Měli jsme výbornou buchtu a čaj. Dostali jsme od Mikuláše křížalu. Byli jsme ve škole a seděli jsme v nízkých lavicích. Viděli jsme, jak se kdysi svítilo. Taky jsme viděli, jak to kdysi vypadalo na štědrovečerním stole. A jak se kdysi předlo na kolovratu.
Vojtěch Kuba

Bylo zajímavé, jak tetičky spřádaly vlnu. Děti často usínaly na peci, chodily do školy jen v zimě. Škola měla na střeše zvon, kterým pan učitel svolával děti do školy. V nejbohatší chalupě měli betlém.
Viktorie Marinovová

Na valašské dědině se mi líbilo. Bylo tam hezky, užil jsem si to tam. Koupil jsem si suvenýry -voňavý polštářek, dřevěnou hospodu. V každém dřevěném baráčku nám něco řekli a ukázali.
Jakub Fronc

Byly tam velké a malé dřevěné chalupy. Ty větší byly bohatší a bylo v nich více místa. Nejdříve jsme šli do malé chaloupky, ve které byly čtyři paní a předly vlnu. Jedna paní nám vyprávěla o Honzovi a chudém sedlákovi. Pak jsme šli do kovárny. Kovář se nás ptal, jestli někoho nebolí zub. Bez problémů by ho vytrhl. 
Kristián Wotke

Lidé věšeli stromeček špičkou ke stropu, aby nezabíral tolik místa. Děti na Mikuláše dostávaly postavy z kynutého těsta. Ovšem nesnědli je hned, nejdříve si s nim hráli nebo je dali za okno, aby lidé viděli, co dostali. Když si s nim vyhráli, tak je namočili do mléka a snědli. Vánoční oplatky se dělaly z těsta, které se nalilo do formy a dalo do pece. Lidé dodržovali vánoční zvyky děvčata házela střevícem, dávala si větvičku z třešně do vázy. Kluci lili olůvko. Hospodyně připravovala 9 druhů jídel, protože devítka bylo magické číslo. Také se vázaly nohy stolu řetězem, aby rodina držela pohromadě. Na stůl si dávali i to, co vypěstovali, aby měli dobrou úrodu i příští rok.
Jana Wierbicová

Viděli jsme a zažili jsme toho opravdu dost. Však se na fotky podívejte zde :-)

úterý 6. prosince 2016

Mikulášská nadílka






Celé dnešní dopoledne jsme napjatě čekali, jestli nás příjde navštívit Mikuláš s čertem. A dočkali jsme se. Čerti byli hned 3 a nechyběli ani andělé. Pro každého z nás měli balíček, ale ten jsme nedostali jen tak. Museli jsme trošku zpívat, trošku sportovat a ukázat svoji trefu a obratnost. I tak některým z nás hrozilo, že s čertem  poputují do pekla. Museli jsme se za ně přimluvit a pomoct jim zazpívat ještě jednu koledu. Pak jsme všichni svatosvatě slíbili, že budeme celý rok hodní a
budeme poslouchat doma i ve škole. Snad za námi zase za rok příjdou.

Další foto zde. 
Omlouváme se za špatnou kvalitu.

neděle 20. listopadu 2016

vycházka k řece - 18.11.2016



Listopadové páteční dopoledne bylo slunečné, proto jsme se šli podívat do přírody. Ukázali jsme si, jak se na podzim celá změnila. Poznávali jsme jehličnaté i listnaté stromy, zkontrolovali pooraná pole a uklizené zahrady připravené na zimu. Cesta nás zavedla až za řeku, kde jsme obdivovali práci bobrů a datlů. Foto z vycházky zde

pondělí 31. října 2016

Halloweenské řádění





 Už od rána jsme se připravovali - vyráběli jsme lucerničky, zdobili třídy a školu. Připomněli jsme si halloweenské tradice. Soutěžili jsme -  lovili jablka v  nádobě s vodou, oblékali strašidlo, hledali bonbóny v balóncích, vytvářeli mumii.

Večer jsme přivedli své rodiče a známé. Ukázali jsme jim svátečně vyzdobenou a nasvícenou školku a  školu plnou dýní a strašidel. Pak už jsme rozsvítili své lampiony a vydali se na koledu obcí. Rodiče a kamarádi se na nás opravdu zodpovědně připravili. Závěr patřil stezce odvahy v sále kulturního domu. Téměř všechny děti našly odvahu a sálem plným strašidelných zákoutí, duchů a pavouků prošly.   Děkujeme všem,  kteří vyzdobili své domy a zahrady, připravili pro děti i  rodiče sladké i hřejivé odměny.
Halloweenský večer jsme si všichni užili!!!!
 











Další foto z vydařené akce  najdete tady!!!
















pondělí 17. října 2016

Vánoční focení

V pátek 21.10. se mohou děti vyfotit na sérii vánočních fotografií s kalendářem.
Cena celé série je 250,- Kč.
Ukázku vidíte zde

pondělí 10. října 2016

Dopravní hřiště



V pondělí 10.října jsme navzdory chladnému počasí vyjeli na Dopravní hřiště do Bohumína. Nejprve jsme si vyzkoušeli jízdu na kolech a koloběžkách. Šlo nám to docela dobře, snažili jsme se dodržovat všechny dopravní předpisy jako chodci i jako cyklisté. Ani počasí nás neodradilo, jízda nás pěkně zahřála. Když nám  vyhládlo, přemístili jsme se do učebny, kde jsme si po svačince zopakovali, jak má správně vypadat jízdní kolo, jak se chovat na stezkách pro chodce a cyklisty i v běžném silničním provozu a nevynechali jsme ani dopravní značky a situace na křižovatkách. Paní lektorka i paní učitelky nás na závěr za naše vědomosti i jízdu pochválily.
Foto zde